Najnowsze wpisy

Felietony Ludzie Miejsca News Newsy Rozmowy Wydarzenia
Czy kiełbasa może być roślinna? o sprawie wagi państwowej

Roślinne: kiełbasa, szynka, ser, schabowe – wciąż potrafią budzić niemałe kontrowersje i stawać się przedmiotem manifestów buntu, także w środowisku szefów kuchni. Bywa, że roślinne alternatywy produktów odzwierzęcych wzbudzają gniew, niezrozumienie, śmiech czy konsternację. Niemal za każdym razem dyskusje na ten temat wyglądają podobnie i z perspektywy roślinożerców są mocno przewidywalne, spróbujmy więc raz na zawsze rozstrzygnąć ten problem – „Po co wegetarianom i weganom smak mięsa/sera/jajek i czy nie jest to hipokryzja”?

26 maja 2020
Zobacz
„Dziś obojętnie mijam półki z kuchnią mięsną, a wyłapuję wszystko o warzywach, ziołach i kuchni roślinnej” – rozmowa z Dariuszem Antończykiem

Szef kuchni restauracji Warsztat Food & Garden, twórca projektu The Chef’s, mającego na celu stworzyć pierwszą prywatną bezpłatną szkołę gastronomiczną dla dzieci, a nade wszystko – skromny, pracowity i niezwykły w swojej „zwyczajności” człowiek. Z największą radością i zaszczytem przedstawiamy Wam nowego ambasadora #ChefsForChange – Dariusza Antończyka. Z naszej długiej rozmowy dowiecie się kto i co ukształtowało go jako szefa kuchni, jaką magię dostrzega w kuchni roślinnej, a także za co możemy kochać, a za co czasami złościć się na polską scenę gastronomiczną.

06 maja 2020
Zobacz
zdjęcie Ernest Jagodziński restauracja Autentyk
„Szefowie kuchni są jak medycy” – wywiad z Ernestem Jagodzińskim

Ernest Jagodziński od zawsze wiedział, że jego powołaniem jest tworzyć. Pierwsze gastronomiczne kroki stawiał kolejno w Restauracji 99, Restauracji Sens, w The Westin Warsaw i w swojej autorskiej Cucinie. W 2017 roku otrzymał tytuł Szef Jutra 2017 wg prestiżowego przewodnika Gault&Millau Polska. Obecnie jest szefem kuchni poznańskiej restauracji Autentyk i wierzy, że „Szefowie kuchni powinni być ambasadorami zdrowego trybu żywienia”. To dlatego dołączył do zespołu ambasadorów Chefs For Change, a my postanowiliśmy z nim o tym porozmawiać.

21 lipca 2020
Zobacz
To już dziś! Startujemy z nową odsłoną #ChefsForChange!

Robert Makłowicz zapraszający do spróbowania swoich sił w tworzeniu bardziej roślinnego menu, nowy, kilkudziesięciostronicowy przewodnik dla restauracji wypełniony roślinnymi przepisami autorstwa najlepszych szefów kuchni w Polsce i przepiękna strona internetowa. Tak w dzień premiery promujemy nową odsłonę projektu Chefs for Change.

26 maja 2020
Zobacz
„Osoby na diecie roślinnej wpływają na styl gotowania w kuchniach restauracyjnych” – wywiad z Marcinem Popielarzem

Ma dopiero 30 lat, a jego umiejętności kulinarne zostały docenione m.in. przez jurorów światowego konkursu S. Pellegrino Young Chef i polskiego przewodnika Gaullt&Millau. Na co dzień Chef Patron kuchni Restauracji Biały Królik w Gdyni, Head Chef restauracji Biôłi Trus w Leśnym Dworze oraz oddany ambasador naszego projektu „Chefs For Change”. Podczas spaceru po swoim przyrestauracyjnym ogródku opowiedział nam o swoich inspiracjach, początkach pracy zawodowej, ulubionych roślinnych składnikach w kuchni oraz powodach, dla których podpisuje się pod ideą ograniczenia mięsa w diecie Polaków. Zapraszamy do lektury rozmowy i polecamy śledzenie poczynań Marcina, który swoją pokorą, kreatywnością i pogodą ducha zjednał sobie rzesze zarówno osób związanych ze światem gastronomii, jak i stałych gości wyczekujących nowych, zaskakujących (i również wegańskich!) dań.

12 maja 2020
Zobacz
„Postanowiłem, że dania tradycyjne będą miały w mojej restauracji odpowiedniki roślinne, aby dać możliwość wyboru i edukować” – rozmowa z Jakubem Mołdą

Właściciel i szef kuchni w szczecińskim Marshal Food, w którego menu dania tradycyjne przeplatają się z ich w całości roślinnymi odpowiednikami. Jak twierdzi, wprowadzenie roślinnej oferty było strzałem w dziesiątkę, a zainteresowanie wśród klientów ciągle rośnie. W naszej rozmowie Jakub opowiada m.in. o tym, dlaczego zdecydował się na tak duże „zazielenienie” karty, planach na przyszłość i ulubionych roślinnych składnikach.

12 maja 2020
Zobacz
Kuchnia wegańska nie kończy się na sałacie i tofu – rozmowa z Tomaszem Olewskim, szefem kuchni Concordia Taste

Gotuje od… zawsze. Dla swojej załogi stara się być nie tylko szefem kuchni, ale przede wszystkim partnerem, a najbardziej lubi wyzwania i… kompresję owoców! Poznajcie kolejnego ambasadora akcji #roslinneponiedzialki – Tomasza Olewskiego, który na co dzień jest szefem kuchni poznańskiej restauracji Concordia Taste, w której co poniedziałek serwuje przepyszne, kolorowe wegańskie dania. Tomku, witamy na pokładzie, a Was zapraszamy do lektury naszej rozmowy!

09 maja 2020
Zobacz