„Wszystkie trendy na świecie pokazują, że gastronomia powinna ewoluować w bardziej roślinnym kierunku” – Patryk Szczepański

Desery jego autorstwa to prawdziwe dzieła sztuki, które łączą chrupkość, kolor, delikatność i przede wszystkim doskonały smak. Serwuje ta(aaa)kie czekoladki, że po raz pierwszy odkąd jestem na diecie roślinnej poczułam, że jem „prawdziwą mleczną czekoladę”. Sam od dłuższego czasu nie je mięsa, więc idea #ChefsForChange jest mu szczególnie bliska. Przed Wami Patryk Szczepański – cukiernik, właściciel firmy doradczej Pure Sugar i od dziś oficjalnie ambasador naszej kampanii.

Od jak dawna profesjonalnie zajmujesz się cukiernictwem, kiedy poczułeś, że to na pewno Twoja ścieżka?

Cukiernictwem zajmuję się od 12 lat. Wydaje mi się że impulsem, który pokazał mi, że chcę walczyć w tym sporcie było wyjście spod skrzydeł mojego pierwszego mentora – Michała Wiśniewskiego. Wtedy zacząłem wyszukiwać w internecie wszystkiego, co związane ze światowymi trendami w cukiernictwie. W tym samym czasie zacząłem na potęgę kupować literaturę obcojęzyczną – wszystko po to, by się rozwijać.

Gdzie można spróbować efektów Twojej pracy?

Spróbować moich produktów można podczas różnych szkoleń, które prowadzę na terenie naszego kraju – w związku z tym, że zajmuję się głównie doradztwem w zakresie cukiernictwa – nie prowadzę cukierni. Od czasu do czasu gościnnie pojawiam się też na kolacjach, gdzie odpowiadam za deser / petits fours (małe słodycze lub przekąski „na jeden kęs” podawane gościom na pożegnanie, jako ostatni element kolacji degustacyjnej).

Instagram Patryka

Najlepszy roślinny deser jaki jadłeś, to:

Najpewniej będzie to zaskoczenie, ale: świeże owoce zerwane prosto z krzaka w moim ogrodzie. Najbardziej zawsze wyczekuję moreli.

Rady dla szefów kuchni i cukierników, którzy dopiero zaczynają swoje eksperymenty z kuchnią roślinną?

Osobiście uważam że sukcesem do wszystkiego w tym sporcie jest dogłębne poznanie produktów: jak działają? jak można z nich korzystać, a jak lepiej zdecydowanie ich nie używać?

Sam jakiś czas nie jadłeś mięsa – jak było, jak to u Ciebie wygląda obecnie?

Tak, od ponad półtora roku nie jem mięsa, przez rok byłem na diecie w 100% roślinnej. Bodźcem do tego były różne przemyślenia etyczne. Potem nadszedł czas kiedy po prostu stwierdziłem, że brakuje mi nabiału i tak wróciłem do diety mieszanej, jednak mięsa niezmiennie nie spożywam. Odeszły z mojej głowy również drogi krzyżowe na mięsożerców, doszedłem do wniosku że każdy jest w innym miejscu świadomości i musi mieć odpowiednią przestrzeń do własnych przemyśleń.

Najciekawsze składniki w roślinnym cukiernictwie?

Dla mnie osobiści najczęściej wykorzystywanymi składnikami są pektyny czy tłuszcze roślinne z naciskiem na masło kakaowe ze względu na szeroki wachlarz tekstur jakie pozwala osiągnąć.

fot. Jakub Wilczek

Dlaczego zdecydowałeś się dołączyć do grona ambasadorów Chefs For Change?

Postanowiłem dołączyć do Chefs For Change Polska, bo właśnie teraz jest najlepszy moment by otworzyć się na kuchnię roślinną: wszystkie trendy na świecie przemawiają za tym, że gastronomia powinna ewoluować w tym kierunku. Poza tym jest to świetna inicjatywa, która pokazuje że dania i desery oparte o produkty roślinne mogą być nie tylko tak samo smaczne, ale często nawet smaczniejsze niż te na bazie produktów odzwierzęcych.

Weronika Pochylska
Creative Director | Chefs For Change Polska
Pomysłodawczyni projektu Chefs For Change Polska i Head Of Plant-Based Campaigns międzynarodowej organizacji Anima International. Pasjonatka marketingu kulinarnego, kuchni azjatyckiej, polskich reportaży i kultury hip-hopowej. W wolnych chwilach wpatruje się w seriale osadzone w latach '80-'90, Trójmiasto i swoje zwierzęta. Ulubione dania: pad thai, bao, dobrze przyrządzone tofu i wszystkie zupy Marcina Popielarza.

Przeczytaj też