Premierowa roślinna kolacja charytatywna Chefs for Change w Gdyni!

W gdyńskiej Restauracji Biały Królik odbyła się wegańska uczta dla 105 gości, którą przygotowali jedni z najlepszych szefów kuchni w Polsce. Organizatorem była kampania RoślinnieJemy, przy ogromnym wsparciu całej wspaniałej załogi Restauracji „Biały Królik” i najlepszych partnerów na świecie. Dochód z kolacji został przeznaczony na działalność Stowarzyszenia Otwarte Klatki, walczącego o prawa zwierząt hodowlanych.

Bilety wyprzedały się tydzień przed wydarzeniem, a do kolacji zasiadło w sumie 107 gości. Kolacja została przygotowana przez ambasadorów kampanii RoślinnieJemy: Grzegorza Łapanowskiego, Marcina Popielarza, Marię Przybyszewską i Tomasza Olewskiego oraz gości specjalnych – lokalnych szefów: Rafała Koziorzemskiego (Biały Królik) oraz Jacka Koprowskiego (Restauracja Fino). 

W trakcie wieczoru odbyła się również cicha aukcja sztuki, w trakcie której goście licytowali m.in. ilustracje Anny Rudak i Dagmary Lipki, zdjęcia fotografki i aktywistki prozwierzęcej – Eli Radzikowskiej, ręcznie uszytą saszetkę od “Acosiedziwisz” czy  “las w słoiku” od gdańskiej kwiaciarni Flora Muzyka. W sumie, dzięki wydarzeniu udało się zebrać ponad 7 tysięcy złotych, które trafią na konto Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

– Jesteśmy niezmiernie dumni, że możemy uczestniczyć w takim epokowym wydarzeniu, bo to trochę zmienia podejście do samego jedzenia wśród wszystkich zainteresowanych, nie tylko wegan, ale ludzi, którzy lubią po prostu dobrze zjeść. – mówił w trakcie kolacji Marcin Popielarz, Chef Patron Restauracji Biały Królik, zwycięzca Plebiscytu S.Pellegrino Young Chef na najlepszego młodego szefa kuchni Europy Środkowo-Wschodniej.

– To zmiana w myśleniu i w podejściu do jedzenia. W kontekście tego by było ono dobre dla nas i dla planety. Przez wiele lat nikt o tym nie mówił i nikt się nad tym nie zastanawiał. Wykorzystywaliśmy zasoby do granic możliwości, nie zważając na to jakie będą konsekwencje. Okazuje się jednak, że doszliśmy do momentu kiedy widzimy, że planeta nie daje rady. Co ważne nie jest to opinia grupy ekologów, wegan czy społeczników, to jest refleksja naukowców na całym świecie. To co my robimy jest formą zaangażowania, które powinna mieć cała branża gastronomiczna. – dodał Grzegorz Łapanowski, pomysłodawca i założyciel Fundacji Szkoła Na Widelcu, właściciel Food Lab Studio, kucharz, prowadzący polskiej edycji programu Top Chef, ambasador akcji #RoślinnePoniedziałki

W menu pojawiły się m.in. fermentowany szparag z emulsją z czosnku niedźwiedziego i majonezu wegańskiego, młoda biała kapustka z prażoną kaszą gryczaną i siemieniem lnianym, chłodnik z zielonego ogórka z marynowanymi białymi szparagami, risotto z kaszy pęczak z grzybami, zielonymi szparagami, botwiną, pieczoną szalotką, kalarepą i pieczonymi kawałkami boczniaka, kremowa panna cotta na mleczku kokosowym z koprem włoskim w kilku postaciach.

Ten wieczór nie byłby możliwy bez ogromnego wsparcia naszych partnerów, więc najniższe pokłony, uściski i podziękowania od całego naszego zespołu ślemy do

Zachęcamy Was również do obejrzenia zdjęć i przeczytania relacji z piątkowego wieczoru, która pojawiła się na portalu Trójmiasto.pl – klik!

Zdjęcia: Joanna Ogórek Photography – klik!

Weronika Pochylska
Creative Director | Chefs For Change Polska
Pomysłodawczyni projektu Chefs For Change Polska i Head Of Plant-Based Campaigns międzynarodowej organizacji Anima International. Pasjonatka marketingu kulinarnego, kuchni azjatyckiej, polskich reportaży i kultury hip-hopowej. W wolnych chwilach wpatruje się w seriale osadzone w latach '80-'90, Trójmiasto i swoje zwierzęta. Ulubione dania: pad thai, bao, dobrze przyrządzone tofu i wszystkie zupy Marcina Popielarza.

Przeczytaj też