To już rok od startu projektu Chefs For Change!

W Roślinny Poniedziałek, 11 marca 2019 w warszawskim Food Lab Studio odbyła się inauguracja projektu Chefs For Change w formie roślinnej kolacji charytatywnej w wykonaniu ambasadorów kampanii RoślinnieJemy i lokalnych gości specjalnych. Szefowie: Grzegorz Łapanowski, Marcin Popielarz, Maria Przybyszewska i Tomasz Olewski, wspólnie z MasterChefami Juniorami: Julią Cymbulak, Patrykiem Piskorzem, Zosia Zaborowską, Mateuszem Steciem, Mateuszem Truszkiewiczem, Bartkiem Kwietniem, Aniką Ćwiek, Stasiem Baumillerem przygotowali wystawną wegańską kolację dla 60-u gości.

Razem znaczy lepiej

Od poniedziałkowego południa ambasadorzy kampanii Roślinniejemy prowadzili warsztaty kuchni roślinnej dla młodych adeptów sztuki kulinarnej. Wszystko po to, by szerzyć świadomość dotyczącą bogactwa kuchni roślinnej, dzielić się wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami programu MasterChef Junior. Głównymi partnerami była firma Tefal oraz Fundacja Szkoła na Widelcu, bez których organizacja tak pięknego dnia i wieczoru nie byłaby możliwa. Dziękujemy!

Szefowie, wspólnie z młodymi pracowitymi pomocnikami przygotowali cudowne roślinne menu dla gości. Znalazły się w nim: 

Chefs for…

Zapytaliśmy zaangażowanych w projekt szefów, dlaczego zdecydowali się zostać ambasadorami projektu:

Chciałabym, żeby ludzie z większą świadomością wybierali swoje jedzenie. Chciałabym przekonać ludzi, że jedzenie roślin to nie tylko przyszłość ale też coś bardzo łatwego i przyjemnego. – mówi Maria Przybyszewska, ambasadorka kampanii Roślinniejemy, która doświadczenie zdobywała m.in. w słynnej “Nomie”.

Marcin Popielarz, Chef Patron Restauracji Biały Królik, zwycięzca Plebiscytu S.Pellegrino Young Chef na najlepszego młodego szefa kuchni Europy Środkowo-Wschodniej tłumaczy:

Lubię niszowe projekty, a w tym przypadku w pełni podpisuję się swoim nazwiskiem pod wszystkimi postulatami tej inicjatywy. Być może nigdy nie będę gotował wyłącznie kuchni wegańskiej, ale bardzo inspiruje mnie ten trend. Odpowiedzialność w odżywianiu się, gotowaniu i skrupulatny wybór produktów to jedna z idei fine diningu. Poza tym prawdziwą frajdę sprawia mi stworzenie dania gdzie warzywo odgrywa główną rolę.

Grzegorz Łapanowski dodaje:

Warzywa są kolorowe, świeże, jędrne, piękne, chrupkie i dają ogromne możliwości. Sezonowe, lokalne warzywa z dobrych źródeł są nie tylko zdrowe, ale też pyszne! Chcę uczyć tego ludzi, jak wybierać i przygotowywać warzywa, aby chętnie i często po nie sięgali. Ponadto wyzwaniem powinno być dla nas to jak współgrać ze środowiskiem naturalnym, aby przestać je tak mocno niszczyć. Jedzenie może być dobre dla nas i dla naszej planety. Roślinna kuchnia właśnie taka jest. I czuję, że my- ludzie, którzy na co dzień zajmują się zawodowo jedzeniem, możemy w jakiejś mierze przyczynić się do tego, żeby wiedza i świadomość była większa. Dlatego warto to robić.

Tomasz Olewski przyznaje, że wiele zmieniło się odkąd wspólnie z zespołem wprowadził w restauracji Concordia Taste “Roślinne Poniedziałki”:

w końcu świat się zmienia, zatem szefowie kuchni również powinni!

Na kolacji, poza reprezentantami mediów i rodzicami małych MasterChefów pojawiło się również sporo znanych osób, którym idea “Chefs For Change” jest coraz bliższa. M.in. Zosia Zborowska z mamą – Marysią Winiarską, Vienio, Orina Krajewska, Areta Szpura, Maciej i Katarzyna Stuhrowie, których zapytaliśmy o wrażenia:

Wspaniale nam się podobało. Od wielu lat jemy coraz mniej mięsa, prawie w ogóle – Kasia w ogóle, ja też bardzo sporadycznie. I dzisiaj po raz kolejny przekonaliśmy się, że mięso nie jest człowiekowi potrzebne żeby wspaniale ucztować – przyznał pan Maciej.

Kasia, zapytana o ideę “Roślinnych Poniedziałków” w polskch szkołach, odpowiedziała:

Jest to świetny pomysł i  myślę, że im częściej, tym lepiej. Każdy sposób przekonywania do kuchni roślinnej jest dobry, szczególnie biorąc pod uwagę to, jak społeczeństwo tyje, na jakie choroby zapadają dzieci w coraz młodszym wieku oraz naszą pozycję w świecie i kwestie ekologii.

W imieniu wszystkich osób zaangażowanych w projekt dziękujemy wszystkim partnerom, którzy włączyli się w organizację poniedziałkowej kolacji! Poza firmą Tefal i Fundacją Szkoła Na Widelcu, ogromne podziękowania ślemy do Domu Roślin – dziękujemy za piękne jadalne bukiety dla szefów kuchni, Pana Pomidora – za pyszne niespodzianki dla gości, Lilu Fruits – za doskonałe warzywa, firmie Zafa – za piękne fartuchy, Katarzynie Konopie z PINK MINK Studio – za profesjonalny makijaż i przygotowanie naszych szefów do porannej sesji zdjęciowej. Wszyscy jesteście wspaniali. Dziękujemy za Wasze wsparcie!

Do zobaczenia przy stole!

fotoreportaż: Ela Radzikowska🖤

Weronika Pochylska
Creative Director | Chefs For Change Polska
Pomysłodawczyni projektu Chefs For Change Polska i Head Of Plant-Based Campaigns międzynarodowej organizacji Anima International. Pasjonatka marketingu kulinarnego, kuchni azjatyckiej, polskich reportaży i kultury hip-hopowej. W wolnych chwilach wpatruje się w seriale osadzone w latach '80-'90, Trójmiasto i swoje zwierzęta. Ulubione dania: pad thai, bao, dobrze przyrządzone tofu i wszystkie zupy Marcina Popielarza.

Przeczytaj też